Zmiany zaproponowane przez zespół Rafała Brzoski wchodzą w życie. Propozycje przesłane do rządu zawierające między innymi zmiany dotyczące sposobu zawarcia umowy leasingu znalazły się ustawie z dnia 21 maja 2025r.
Ustawa skierowana została do podpisu Prezydenta. Urzędujący Prezydent RP p. Andrzej Duda podpisał ustawę 5 czerwca 2025, po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich.
Ustawa została opublikowana w dzienniku ustaw z dniem 12.06.2025 r. W ustawie znajdziemy zapis, że wchodzi ona w życie 30 dni od jej ogłoszenia.
Zmiana formy pisemnej na dokumentową
Dlatego też istotny i miejmy nadzieję, że szczęśliwy jest 13 lipca. Dzień ten oznacza bowiem, że umowa leasingu dla swej skuteczności wymagała będzie formy DOKUMENTOWEJ, a nie jak poprzednio pisemnej.
Różnica niby nie wielka, a jednak. Forma dokumentowa bowiem definicyjnie pozwala na więcej. Opisana bowiem w art. 77 (2) kodeksu cywilnego definicja mówi:
„Do zachowania dokumentowej formy czynności prawnej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie.”
Może to być np. dokument elektroniczny zawarty w systemie np. Autenti, który do zatwierdzenia pozwoli złożenie podpisu przez odpowiednio zidentyfikowaną wcześniej osobę – leasingobiorcę.
Wcześniej wymagany był do tego typu czynności klucz kwalifikowany. Teraz już nie. Czy będzie prościej? TAK.
Rozmawiając ze swoimi klientami potwierdzam, że część z nich do zawarcia kolejnej umowy leasingu jest skłonna podpisać ją właśnie w ten sposób o ile oczywiście firmy leasingowego do tego czasu dostosują swoje systemy.
Część z nich jest już od dawna gotowa – pozwalała bowiem podpisywać klientom dokumenty z wykorzystaniem klucza kwalifikowalnego.
Zmiana to oczywiście nie oznacza całkowitego wykluczenia formy pisemnej i osobistego spotkania Doradcy z Klientem. Pewnie w wielu przypadkach dalej taki sposób zawarcia umowy będzie praktykowany.