Leasing zwrotny drona? A jak 🙂

Rafał Macoch

w

Zgłosił się do mnie klient z nietypowym zapytaniem.

Panie Rafale na jakich przedmiotach uda się zrobić leasing zwrotny. Potrzebuję trochę gotówki, a nie chcę brać kredytu w banku?

Rozmawialiśmy dłuższą chwilę. Standardowo poprosiłem go, aby opowiedział o swoim biznesie, aktualnych potrzebach i swoich dotychczasowych doświadczeniach z leasingiem.

Większość firm leasingowych robi leasing zwrotny, ale lubi samochody, gotowe maszyny, najlepiej rejestrowalne i w dodatku kupione w nieodległej przeszłości (1 – 3 miesięcy).

W trakcie naszej rozmowy zapytany o środek trwały, który miałby by być przedmiotem leasingu zwrotnego odparł, że dron z kamerą wraz ze specjalistycznym wyposażeniem. W dodatku dron, który ma już 3 lata (!).

Zadanie nie łatwe. Tutaj jednak dzięki współpracy z długą listą podmiotów finansowych udało się znaleźć rozwiązanie. Wystarczyło 10% opłaty własnej. Opłaty, która docelowo została skompensowana z fakturą sprzedaży i po kilku dniach klient cieszył się z gotówki.

Najważniejsze! Mógł w dalszym ciągu korzystać ze swojego drona!

Dla tych z Państwa, którzy nie spotkali się z leasingiem zwrotny dodam, że jest to umowa w której dostawcą przedmiotu i jednocześnie leasingobiorcą jest ta sama firma/podmiot.

W standardowej umowie leasingu mamy trzy strony transakcji Leasingobiorcę, Leasingodawcę oraz Dostawcę przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu zwrotnego dostawca jest jednocześnie późniejszym Leasingobiorcą, bo to my odsprzedajemy firmie leasingowej jakiś przedmiot (samochód, maszynę itp.) . Firma leasingowa go kupuje i później oddaje nam w użytkowanie. Po spłaceniu wszystkich należności własność tego przedmiotu przechodzi ponownie na nas.

Jest to alternatywny w stosunku do kredytu lub pożyczki sposób na pozyskanie środków finansowych do firmy. Nie pozbawiamy się bowiem możliwości korzystania z danego przedmiotu i dodatkowo pozyskujemy pieniądze do firmy i możemy korzystać ze wszystkich przywilejów podatkowych związanych z leasingiem (zaliczenie całej faktury w koszty uzyskania przychodu itp.).

Zaciekawiło Was tego typu rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu!